Kosläpp 2022
Senast vi hade möjlighet att uppleva årets finaste vårtecken på plats var 2019. Nu är det äntligen dags igen?
Hitta en gård nära dig och säkra en plats till årets kosläpp. Helt gratis, precis som vanligt.
Anmälan öppnar 15 mars 12:00. Välkommen in att boka!?
Det spelar ingen roll om du föredrar soffa eller hage. I år kan du se kosläppet både på plats och digitalt. Digitalt kosläpp sänds live 23 april 10:00. Sändningen leds av Anders Bagge och Johanna Lind Bagge.
Följ inlägget
2
följare
Vi själva har precis testat trycka "Gå till anmälan" och kommer då till formuläret och kan sen trycka på"boka".
Om ni inte fått det att fungera får ni gärna återkomma med vilket län ni försöker boka och om ni får upp nått felmeddelande 😊🐮
Vänliga hälsningar
Vi kommer inte ha möjlighet att erbjuda laktos eller glutenfria bullar på vårt kosläpp.
Av säkerhetsskäl rekommenderar vi att inte ta med hundar. Det kan dels finnas kor som inte är vana vid hundar, men även att om hundar börja skälla kan det bli oroligt i flocken.
Varmt välkomna till årets kosläpp! 🐮🌻
Vänliga hälsningar
Vi kommer vidare när vi klickar på "Anmälan", testa gärna igen så hoppas vi att det fungerar! 😊❤
funderar på att ta med min mormor på kosläpp. Hon sitter dock i rullstol och har svårt att gå. Funkar det att köra rullstol på svalgården, Örebro?
Gårdarna är generellt inte handikappanpassade. På ett kosläpp bjuder bonden in allmänheten till sin gård som 365 dagar om året fungerar som både hem och arbetsplats. Gården är därför inte anpassad för evenemang.
Se om gården är handikappanpassad på aktuell gårdssida.
Vänliga hälsningar
Vi har ingen möjlighet till att hantera en väntelista, utan vi rekommenderar att man uppdaterar hemsida kontinuerligt.
Det kommer sällan in avbokningar så bästa tipset är om man har möjlighet att titta på en alternativ gård att besöka 🐄😊
Vänliga hälsningar
Ja, det måste man då vi inte har möjlighet att ta emot obegränsat med folk till gårdarna 😊 Länk till anmälan hittar du högst upp i denna tråd! 🐮
Vänliga hälsningar
Man har alltid behövt anmäla sig våra kosläpp🐄
Vi hade Kosläpp på Gotland Grönt Centrum den 9 April, det är den enda gården på Gotland i år som hade kosläpp.
Vänliga hälsningar
Tyvärr inte, det krävs en bokning för att komma på kosläppet. Gårdarna har begränsade möjligheter och kan inte ta emot hur många besökare som helst. Därför behöver vi ha en gräns för antal besökare.
Ni är välkomna nästa år eller till en gård som ännu inte är fullbokad 😊
Jag har anmält mig till kosläpp på Sundborns lantbruk nu i helgen.
Min fråga då det inte framgår någonstans vad jag kan hitta, är det inträdesavgift? Avgift för parkering?
Kosläppet är helt gratis och kostar ingenting 😀
Önskar dig en fin dag!
Vi kan tyvärr inte komma på grund av sjukdom och jag har försökt att avboka men det fungerar inte.
Jag vill avboka vårt besök i morgon 14 maj på gård:Sundborn Lantbruk-Sundbord.
Så synd att ni inte kunde vara med på årets kosläpp😔 Välkommen åter nästa år🐄
Vänliga hälsningar